Word analysis

Simplified analysis
kokea  kokea, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

kokea, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i koen en koe
ii koet et koe
iii kokee ei koe
Plural
i koemme / koetaan emme koe / ei koeta
ii koette ette koe
iii kokevat eivat koe

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i koin en kokenut
ii koit et kokenut
iii koki ei kokenut
Plural
i koimme / koettiin emme kokeneet / ei koettu
ii koitte ette kokeneet
iii kokivat eivat kokeneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen kokenut en ole kokenut
ii olet kokenut et ole kokenut
iii on kokenut ei ole kokenut
Plural
i olemme kokeneet emme ole kokeneet
ii olette kokeneet ette ole kokeneet
iii ovat kokeneet eivat ole kokeneet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin kokenut en ollut kokenut
ii olit kokenut et ollut kokenut
iii oli kokenut ei ollut kokenut
Plural
i olimme kokeneet emme olleet kokeneet
ii olitte kokeneet ette olleet kokeneet
iii olivat kokeneet eivat olleet kokeneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i kokisin en kokisi
ii kokisit et kokisi
iii kokisi ei kokisi
Plural
i kokisimme emme kokisi
ii kokisitte ette kokisi
iii kokisivat eivat kokisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i kokenen en kokene
ii kokenet et kokene
iii kokenee ei kokene
Plural
i kokenemme emme kokene
ii kokenette ette kokene
iii kokenevat eivat kokene

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin kokenut en olisi kokenut
ii olisit kokenut et olisi kokenut
iii olisi kokenut ei olisi kokenut
Plural
i olisimme kokeneet emme olisi kokeneet
ii olisitte kokeneet ette olisi kokeneet
iii olisivat kokeneet eivat olisi kokeneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen kokenut en liene kokenut
ii lienet kokenut et liene kokenut
iii lienee kokenut ei liene kokenut
Plural
i lienemme kokeneet emme liene kokeneet
ii lienette kokeneet ette liene kokeneet
iii lienevat kokeneet eivat liene kokeneet

Imperative

Singular
i -
ii koe
iii kokekoon
Plural
i kokekaamme
ii kokekaa
iii kokekoot

Infinitive I

Nom - kokea
Tra -ksi kokeaksensa / kokeakseen

Infinitive II

Ine -ssa kokiessa
Ins -in kokien
Ine -ssa koettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - kokeminen
Par -ta kokemista

Infinitive III

Ill mihin kokemaan
Ine -ssa kokemassa
Ela -sta kokemasta
Ade -lla kokemalla
Abe -tta kokematta
Ins -in kokeman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

kokemaisillaan / kokemaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present koetaan ei koeta
Imperfect koettiin ei koettu
Potential koettaneen ei koettane
Conditional koettaisiin ei koettaisi
Imperative Present koettakoon älköön koettako
Imperative Perfect olkoon koettu älköön olko koettu

Participle

ActivePassive
1st kokeva koettava
2nd kokenut koettu
3rd kokema -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use