Word analysis

Simplified analysis
koetella  koetella, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

koetella, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i koettelen en koettele
ii koettelet et koettele
iii koettelee ei koettele
Plural
i koettelemme / koetellaan emme koettele / ei koetella
ii koettelette ette koettele
iii koettelevat eivat koettele

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i koettelin en koetellut
ii koettelit et koetellut
iii koetteli ei koetellut
Plural
i koettelimme / koeteltiin emme koetelleet / ei koeteltu
ii koettelitte ette koetelleet
iii koettelivat eivat koetelleet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen koetellut en ole koetellut
ii olet koetellut et ole koetellut
iii on koetellut ei ole koetellut
Plural
i olemme koetelleet emme ole koetelleet
ii olette koetelleet ette ole koetelleet
iii ovat koetelleet eivat ole koetelleet

Translations & synonyms

try
test
feel
task
test the

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin koetellut en ollut koetellut
ii olit koetellut et ollut koetellut
iii oli koetellut ei ollut koetellut
Plural
i olimme koetelleet emme olleet koetelleet
ii olitte koetelleet ette olleet koetelleet
iii olivat koetelleet eivat olleet koetelleet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i koettelisin en koettelisi
ii koettelisit et koettelisi
iii koettelisi ei koettelisi
Plural
i koettelisimme emme koettelisi
ii koettelisitte ette koettelisi
iii koettelisivat eivat koettelisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i koetellen en koetelle
ii koetellet et koetelle
iii koetellee ei koetelle
Plural
i koetellemme emme koetelle
ii koetellette ette koetelle
iii koetellevat eivat koetelle

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin koetellut en olisi koetellut
ii olisit koetellut et olisi koetellut
iii olisi koetellut ei olisi koetellut
Plural
i olisimme koetelleet emme olisi koetelleet
ii olisitte koetelleet ette olisi koetelleet
iii olisivat koetelleet eivat olisi koetelleet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen koetellut en liene koetellut
ii lienet koetellut et liene koetellut
iii lienee koetellut ei liene koetellut
Plural
i lienemme koetelleet emme liene koetelleet
ii lienette koetelleet ette liene koetelleet
iii lienevat koetelleet eivat liene koetelleet

Imperative

Singular
i -
ii koettele
iii koetelkoon
Plural
i koetelkaamme
ii koetelkaa
iii koetelkoot

Infinitive I

Nom - koetella
Tra -ksi koetellaksensa / koetellakseen

Infinitive II

Ine -ssa koetellessa
Ins -in koetellen
Ine -ssa koeteltaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - koetteleminen
Par -ta koettelemista

Infinitive III

Ill mihin koettelemaan
Ine -ssa koettelemassa
Ela -sta koettelemasta
Ade -lla koettelemalla
Abe -tta koettelematta
Ins -in koetteleman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

koettelemaisillaan / koettelemaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present koetellaan ei koetella
Imperfect koeteltiin ei koeteltu
Potential koeteltaneen ei koeteltane
Conditional koeteltaisiin ei koeteltaisi
Imperative Present koeteltakoon älköön koeteltako
Imperative Perfect olkoon koeteltu älköön olko koeteltu

Participle

ActivePassive
1st koetteleva koeteltava
2nd koetellut koeteltu
3rd koettelema -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use