Word analysis

kissanamme kissa   N Sg Ess PxPl1
kissa   N Sg Gen + amme   N Sg Nom

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

amme, Noun

up ↑

Translations & synonyms

bath amme, kylvettää, kylpeä, käydä, kylvyssä
vat amme
basin amme
bathtub
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ammeeni ammeeni ammeesi ammeesi ammeensa ammeensa
Par -ta ammettani ammeitani / ammehiani ammettasi ammeitasi / ammehiasi ammettansa / ammettaan ammeitansa / ammeitaan /
ammehiansa / ammehiaan
Gen -n ammeeni ammeitteni / ammeideni /
ammehieni / ammehitteni
ammeesi ammeittesi / ammeidesi /
ammehiesi / ammehittesi
ammeensa ammeittensa / ammeidensa /
ammehiensa / ammehittensa
Ill mihin ammeeseeni ammeisiini / ammeihini /
ammehisini
ammeeseesi ammeisiisi / ammeihisi /
ammehisisi
ammeeseensa ammeisiinsa / ammeihinsa /
ammehisinsa
Ine -ssa ammeessani ammehissani / ammeissani ammeessasi ammehissasi / ammeissasi ammeessansa / ammeessaan ammehissansa / ammehissaan /
ammeissansa / ammeissaan
Ela -sta ammeestani ammehistani / ammeistani ammeestasi ammehistasi / ammeistasi ammeestansa / ammeestaan ammehistansa / ammehistaan /
ammeistansa / ammeistaan
All -lle ammeelleni ammehilleni / ammeilleni ammeellesi ammehillesi / ammeillesi ammeelleen / ammeellensa ammehillensa / ammehillean /
ammeillensa / ammeillean
Ade -lla ammeellani ammehillani / ammeillani ammeellasi ammehillasi / ammeillasi ammeellansa / ammeellaan ammehillansa / ammehillaan /
ammeillansa / ammeillaan
Abl -lta ammeeltani ammehiltani / ammeiltani ammeeltasi ammehiltasi / ammeiltasi ammeeltansa / ammeeltaan ammehiltansa / ammehiltaan /
ammeiltansa / ammeiltaan
Tra -ksi ammeekseni ammehikseni / ammeikseni ammeeksesi ammehiksesi / ammeiksesi ammeekseen / ammeeksensa ammehikseen / ammehiksensa /
ammeikseen / ammeiksensa
Ess -na ammeenani ammehinani / ammeinani ammeenasi ammehinasi / ammeinasi ammeenansa / ammeenaan ammehinansa / ammehinaan /
ammeinansa / ammeinaan
Abe -tta ammeettani ammehittani / ammeittani ammeettasi ammehittasi / ammeittasi ammeettansa / ammeettaan ammehittansa / ammehittaan /
ammeittansa / ammeittaan
Com -ne - ammehineni / ammeineni - ammehinesi / ammeinesi - ammehineen / ammehinensa /
ammeineen / ammeinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ammeemme ammeemme ammeenne ammeenne ammeensa ammeensa
Par -ta ammettamme ammeitamme / ammehiamme ammettanne ammeitanne / ammehianne ammettansa / ammettaan ammeitansa / ammeitaan /
ammehiansa / ammehiaan
Gen -n ammeemme ammeittemme / ammeidemme /
ammehiemme / ammehittemme
ammeenne ammeittenne / ammeidenne /
ammehienne / ammehittenne
ammeensa ammeittensa / ammeidensa /
ammehiensa / ammehittensa
Ill mihin ammeeseemme ammeisiimme / ammeihimme /
ammehisimme
ammeeseenne ammeisiinne / ammeihinne /
ammehisinne
ammeeseensa ammeisiinsa / ammeihinsa /
ammehisinsa
Ine -ssa ammeessamme ammehissamme / ammeissamme ammeessanne ammehissanne / ammeissanne ammeessansa / ammeessaan ammehissansa / ammehissaan /
ammeissansa / ammeissaan
Ela -sta ammeestamme ammehistamme / ammeistamme ammeestanne ammehistanne / ammeistanne ammeestansa / ammeestaan ammehistansa / ammehistaan /
ammeistansa / ammeistaan
All -lle ammeellemme ammehillemme / ammeillemme ammeellenne ammehillenne / ammeillenne ammeelleen / ammeellensa ammehillensa / ammehillean /
ammeillensa / ammeillean
Ade -lla ammeellamme ammehillamme / ammeillamme ammeellanne ammehillanne / ammeillanne ammeellansa / ammeellaan ammehillansa / ammehillaan /
ammeillansa / ammeillaan
Abl -lta ammeeltamme ammehiltamme / ammeiltamme ammeeltanne ammehiltanne / ammeiltanne ammeeltansa / ammeeltaan ammehiltansa / ammehiltaan /
ammeiltansa / ammeiltaan
Tra -ksi ammeeksemme ammehiksemme / ammeiksemme ammeeksenne ammehiksenne / ammeiksenne ammeekseen / ammeeksensa ammehikseen / ammehiksensa /
ammeikseen / ammeiksensa
Ess -na ammeenamme ammehinamme / ammeinamme ammeenanne ammehinanne / ammeinanne ammeenansa / ammeenaan ammehinansa / ammehinaan /
ammeinansa / ammeinaan
Abe -tta ammeettamme ammehittamme / ammeittamme ammeettanne ammehittanne / ammeittanne ammeettansa / ammeettaan ammehittansa / ammehittaan /
ammeittansa / ammeittaan
Com -ne - ammehinemme / ammeinemme - ammehinenne / ammeinenne - ammehineen / ammehinensa /
ammeineen / ammeinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use