Word analysis

haluttaessa haluttaa   V Act InfE Sg Ine
haluta   V Pss InfE Ine

haluttaa, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i halutan en haluta
ii halutat et haluta
iii haluttaa ei haluta
Plural
i halutamme / halutetaan emme haluta / ei haluteta
ii halutatte ette haluta
iii haluttavat eivat haluta

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i halutin en haluttanut
ii halutit et haluttanut
iii halutti ei haluttanut
Plural
i halutimme / halutettiin emme haluttaneet / ei halutettu
ii halutitte ette haluttaneet
iii haluttivat eivat haluttaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen haluttanut en ole haluttanut
ii olet haluttanut et ole haluttanut
iii on haluttanut ei ole haluttanut
Plural
i olemme haluttaneet emme ole haluttaneet
ii olette haluttaneet ette ole haluttaneet
iii ovat haluttaneet eivat ole haluttaneet

Translations & synonyms

please miellyttää, haluta, olla, jklle, mieliksi, tehdä, mieli, nähdä, hyväksi, haluttaa
list

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin haluttanut en ollut haluttanut
ii olit haluttanut et ollut haluttanut
iii oli haluttanut ei ollut haluttanut
Plural
i olimme haluttaneet emme olleet haluttaneet
ii olitte haluttaneet ette olleet haluttaneet
iii olivat haluttaneet eivat olleet haluttaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i haluttaisin en haluttaisi
ii haluttaisit et haluttaisi
iii haluttaisi ei haluttaisi
Plural
i haluttaisimme emme haluttaisi
ii haluttaisitte ette haluttaisi
iii haluttaisivat eivat haluttaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i haluttanen en haluttane
ii haluttanet et haluttane
iii haluttanee ei haluttane
Plural
i haluttanemme emme haluttane
ii haluttanette ette haluttane
iii haluttanevat eivat haluttane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin haluttanut en olisi haluttanut
ii olisit haluttanut et olisi haluttanut
iii olisi haluttanut ei olisi haluttanut
Plural
i olisimme haluttaneet emme olisi haluttaneet
ii olisitte haluttaneet ette olisi haluttaneet
iii olisivat haluttaneet eivat olisi haluttaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen haluttanut en liene haluttanut
ii lienet haluttanut et liene haluttanut
iii lienee haluttanut ei liene haluttanut
Plural
i lienemme haluttaneet emme liene haluttaneet
ii lienette haluttaneet ette liene haluttaneet
iii lienevat haluttaneet eivat liene haluttaneet

Imperative

Singular
i -
ii haluta
iii haluttakoon
Plural
i haluttakaamme
ii haluttakaa
iii haluttakoot

Infinitive I

Nom - haluttaa
Tra -ksi haluttaaksensa / haluttaakseen

Infinitive II

Ine -ssa haluttaessa
Ins -in haluttaen
Ine -ssa halutettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - haluttaminen
Par -ta haluttamista

Infinitive III

Ill mihin haluttamaan
Ine -ssa haluttamassa
Ela -sta haluttamasta
Ade -lla haluttamalla
Abe -tta haluttamatta
Ins -in haluttaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

haluttamaisillaan / haluttamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present halutetaan ei haluteta
Imperfect halutettiin ei halutettu
Potential halutettaneen ei halutettane
Conditional halutettaisiin ei halutettaisi
Imperative Present halutettakoon älköön halutettako
Imperative Perfect olkoon halutettu älköön olko halutettu

Participle

ActivePassive
1st haluttava halutettava
2nd haluttanut halutettu
3rd haluttama -

haluta, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i haluan en halua
ii haluat et halua
iii haluaa ei halua
Plural
i haluamme / halutaan emme halua / ei haluta
ii haluatte ette halua
iii haluavat eivat halua

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i halusin en halunnut
ii halusit et halunnut
iii halusi ei halunnut
Plural
i halusimme / haluttiin emme halunneet / ei haluttu
ii halusitte ette halunneet
iii halusivat eivat halunneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen halunnut en ole halunnut
ii olet halunnut et ole halunnut
iii on halunnut ei ole halunnut
Plural
i olemme halunneet emme ole halunneet
ii olette halunneet ette ole halunneet
iii ovat halunneet eivat ole halunneet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin halunnut en ollut halunnut
ii olit halunnut et ollut halunnut
iii oli halunnut ei ollut halunnut
Plural
i olimme halunneet emme olleet halunneet
ii olitte halunneet ette olleet halunneet
iii olivat halunneet eivat olleet halunneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i haluaisin en haluaisi
ii haluaisit et haluaisi
iii haluaisi ei haluaisi
Plural
i haluaisimme emme haluaisi
ii haluaisitte ette haluaisi
iii haluaisivat eivat haluaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i halunnen en halunne
ii halunnet et halunne
iii halunnee ei halunne
Plural
i halunnemme emme halunne
ii halunnette ette halunne
iii halunnevat eivat halunne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin halunnut en olisi halunnut
ii olisit halunnut et olisi halunnut
iii olisi halunnut ei olisi halunnut
Plural
i olisimme halunneet emme olisi halunneet
ii olisitte halunneet ette olisi halunneet
iii olisivat halunneet eivat olisi halunneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen halunnut en liene halunnut
ii lienet halunnut et liene halunnut
iii lienee halunnut ei liene halunnut
Plural
i lienemme halunneet emme liene halunneet
ii lienette halunneet ette liene halunneet
iii lienevat halunneet eivat liene halunneet

Imperative

Singular
i -
ii halua
iii halutkoon
Plural
i halutkaamme
ii halutkaa
iii halutkoot

Infinitive I

Nom - haluta
Tra -ksi halutaksensa / halutakseen

Infinitive II

Ine -ssa halutessa
Ins -in haluten
Ine -ssa haluttaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - haluaminen
Par -ta haluamista

Infinitive III

Ill mihin haluamaan
Ine -ssa haluamassa
Ela -sta haluamasta
Ade -lla haluamalla
Abe -tta haluamatta
Ins -in haluaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

haluamaisillaan / haluamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present halutaan ei haluta
Imperfect haluttiin ei haluttu
Potential haluttaneen ei haluttane
Conditional haluttaisiin ei haluttaisi
Imperative Present haluttakoon älköön haluttako
Imperative Perfect olkoon haluttu älköön olko haluttu

Participle

ActivePassive
1st haluava haluttava
2nd halunnut haluttu
3rd haluama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use