Word analysis

halutettaisi haluttaa   V Pss Cond Pe4 ConNeg
halu   N Sg Nom + tet   N Sg Nom + tai   N Sg Nom PxSg2
halu   N Sg Nom + tet   N Sg Nom + tai   N Sg Gen PxSg2
halu   N Sg Nom + tet   N Sg Nom + tai   N Pl Nom PxSg2

haluttaa, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i halutan en haluta
ii halutat et haluta
iii haluttaa ei haluta
Plural
i halutamme / halutetaan emme haluta / ei haluteta
ii halutatte ette haluta
iii haluttavat eivat haluta

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i halutin en haluttanut
ii halutit et haluttanut
iii halutti ei haluttanut
Plural
i halutimme / halutettiin emme haluttaneet / ei halutettu
ii halutitte ette haluttaneet
iii haluttivat eivat haluttaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen haluttanut en ole haluttanut
ii olet haluttanut et ole haluttanut
iii on haluttanut ei ole haluttanut
Plural
i olemme haluttaneet emme ole haluttaneet
ii olette haluttaneet ette ole haluttaneet
iii ovat haluttaneet eivat ole haluttaneet

Translations & synonyms

please miellyttää, haluta, olla, jklle, mieliksi, tehdä, mieli, nähdä, hyväksi, haluttaa
list

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin haluttanut en ollut haluttanut
ii olit haluttanut et ollut haluttanut
iii oli haluttanut ei ollut haluttanut
Plural
i olimme haluttaneet emme olleet haluttaneet
ii olitte haluttaneet ette olleet haluttaneet
iii olivat haluttaneet eivat olleet haluttaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i haluttaisin en haluttaisi
ii haluttaisit et haluttaisi
iii haluttaisi ei haluttaisi
Plural
i haluttaisimme emme haluttaisi
ii haluttaisitte ette haluttaisi
iii haluttaisivat eivat haluttaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i haluttanen en haluttane
ii haluttanet et haluttane
iii haluttanee ei haluttane
Plural
i haluttanemme emme haluttane
ii haluttanette ette haluttane
iii haluttanevat eivat haluttane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin haluttanut en olisi haluttanut
ii olisit haluttanut et olisi haluttanut
iii olisi haluttanut ei olisi haluttanut
Plural
i olisimme haluttaneet emme olisi haluttaneet
ii olisitte haluttaneet ette olisi haluttaneet
iii olisivat haluttaneet eivat olisi haluttaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen haluttanut en liene haluttanut
ii lienet haluttanut et liene haluttanut
iii lienee haluttanut ei liene haluttanut
Plural
i lienemme haluttaneet emme liene haluttaneet
ii lienette haluttaneet ette liene haluttaneet
iii lienevat haluttaneet eivat liene haluttaneet

Imperative

Singular
i -
ii haluta
iii haluttakoon
Plural
i haluttakaamme
ii haluttakaa
iii haluttakoot

Infinitive I

Nom - haluttaa
Tra -ksi haluttaaksensa / haluttaakseen

Infinitive II

Ine -ssa haluttaessa
Ins -in haluttaen
Ine -ssa halutettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - haluttaminen
Par -ta haluttamista

Infinitive III

Ill mihin haluttamaan
Ine -ssa haluttamassa
Ela -sta haluttamasta
Ade -lla haluttamalla
Abe -tta haluttamatta
Ins -in haluttaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

haluttamaisillaan / haluttamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present halutetaan ei haluteta
Imperfect halutettiin ei halutettu
Potential halutettaneen ei halutettane
Conditional halutettaisiin ei halutettaisi
Imperative Present halutettakoon älköön halutettako
Imperative Perfect olkoon halutettu älköön olko halutettu

Participle

ActivePassive
1st haluttava halutettava
2nd haluttanut halutettu
3rd haluttama -

halu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - halu halut
Par -ta halua haluja
Gen -n halun halujen
Ill mihin haluun haluihin
Ine -ssa halussa haluissa
Ela -sta halusta haluista
All -lle halulle haluille
Ade -lla halulla haluilla
Abl -lta halulta haluilta
Tra -ksi haluksi haluiksi
Ess -na haluna haluina
Abe -tta halutta haluitta
Com -ne - haluine
Ins -in - haluin

Translations & synonyms

desire halu, toive, toivomus, himo, kaipaus, halut
urge halu, tarve, viehtymys, voimakas, halu
wish toive, halu, toivomus
craving himo, halu
lust himo, halu, hekuma
hunger nälkä, halu
yearning kaipuu, ikävä, kaipaus, halu
inclination kaltevuus, taipumus, kallistuma, inklinaatio, halu, luontumus
zest kuori, into, halu, jännitys, piristys, maku
mind mieli, ajatukset, sielu, järki, ymmärrys, halu
notion käsite, ajatus, käsitys, idea, mielikuva, halu
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - haluni haluni halusi halusi halunsa halunsa
Par -ta haluani halujani haluasi halujasi haluansa / haluaan halujansa / halujaan
Gen -n haluni halujeni halusi halujesi halunsa halujensa
Ill mihin haluuni haluihini haluusi haluihisi haluunsa haluihinsa
Ine -ssa halussani haluissani halussasi haluissasi halussansa / halussaan haluissansa / haluissaan
Ela -sta halustani haluistani halustasi haluistasi halustansa / halustaan haluistansa / haluistaan
All -lle halulleni haluilleni halullesi haluillesi halulleen / halullensa haluillensa / haluillean
Ade -lla halullani haluillani halullasi haluillasi halullansa / halullaan haluillansa / haluillaan
Abl -lta halultani haluiltani halultasi haluiltasi halultansa / halultaan haluiltansa / haluiltaan
Tra -ksi halukseni haluikseni haluksesi haluiksesi halukseen / haluksensa haluikseen / haluiksensa
Ess -na halunani haluinani halunasi haluinasi halunansa / halunaan haluinansa / haluinaan
Abe -tta haluttani haluittani haluttasi haluittasi haluttansa / haluttaan haluittansa / haluittaan
Com -ne - haluineni - haluinesi - haluineen / haluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - halumme halumme halunne halunne halunsa halunsa
Par -ta haluamme halujamme haluanne halujanne haluansa / haluaan halujansa / halujaan
Gen -n halumme halujemme halunne halujenne halunsa halujensa
Ill mihin haluumme haluihimme haluunne haluihinne haluunsa haluihinsa
Ine -ssa halussamme haluissamme halussanne haluissanne halussansa / halussaan haluissansa / haluissaan
Ela -sta halustamme haluistamme halustanne haluistanne halustansa / halustaan haluistansa / haluistaan
All -lle halullemme haluillemme halullenne haluillenne halulleen / halullensa haluillensa / haluillean
Ade -lla halullamme haluillamme halullanne haluillanne halullansa / halullaan haluillansa / haluillaan
Abl -lta halultamme haluiltamme halultanne haluiltanne halultansa / halultaan haluiltansa / haluiltaan
Tra -ksi haluksemme haluiksemme haluksenne haluiksenne halukseen / haluksensa haluikseen / haluiksensa
Ess -na halunamme haluinamme halunanne haluinanne halunansa / halunaan haluinansa / haluinaan
Abe -tta haluttamme haluittamme haluttanne haluittanne haluttansa / haluttaan haluittansa / haluittaan
Com -ne - haluinemme - haluinenne - haluineen / haluinensa

tet, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tet tetit
Par -ta tetiä tetejä
Gen -n tetin tetien
Ill mihin tetiin teteihin
Ine -ssa tetissä teteissä
Ela -sta tetistä teteistä
All -lle tetille teteille
Ade -lla tetillä teteillä
Abl -lta tetiltä teteiltä
Tra -ksi tetiksi teteiksi
Ess -na tetinä teteinä
Abe -tta tetittä teteittä
Com -ne - teteine
Ins -in - tetein

Translations & synonyms

tet
tetR
of tet
in Tet
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tetini tetini tetisi tetisi tetinsä tetinsä
Par -ta tetiäni tetejäni tetiäsi tetejäsi tetiänsä / tetiään tetejänsä / tetejään
Gen -n tetini tetieni tetisi tetiesi tetinsä tetiensä
Ill mihin tetiini teteihini tetiisi teteihisi tetiinsä teteihinsä
Ine -ssa tetissäni teteissäni tetissäsi teteissäsi tetissänsä / tetissään teteissänsä / teteissään
Ela -sta tetistäni teteistäni tetistäsi teteistäsi tetistänsä / tetistään teteistänsä / teteistään
All -lle tetilleni teteilleni tetillesi teteillesi tetilleen / tetillensä teteillensä / teteilleän
Ade -lla tetilläni teteilläni tetilläsi teteilläsi tetillänsä / tetillään teteillänsä / teteillään
Abl -lta tetiltäni teteiltäni tetiltäsi teteiltäsi tetiltänsä / tetiltään teteiltänsä / teteiltään
Tra -ksi tetikseni teteikseni tetiksesi teteiksesi tetikseen / tetiksensä teteikseen / teteiksensä
Ess -na tetinäni teteinäni tetinäsi teteinäsi tetinänsä / tetinään teteinänsä / teteinään
Abe -tta tetittäni teteittäni tetittäsi teteittäsi tetittänsä / tetittään teteittänsä / teteittään
Com -ne - teteineni - teteinesi - teteineen / teteinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tetimme tetimme tetinne tetinne tetinsä tetinsä
Par -ta tetiämme tetejämme tetiänne tetejänne tetiänsä / tetiään tetejänsä / tetejään
Gen -n tetimme tetiemme tetinne tetienne tetinsä tetiensä
Ill mihin tetiimme teteihimme tetiinne teteihinne tetiinsä teteihinsä
Ine -ssa tetissämme teteissämme tetissänne teteissänne tetissänsä / tetissään teteissänsä / teteissään
Ela -sta tetistämme teteistämme tetistänne teteistänne tetistänsä / tetistään teteistänsä / teteistään
All -lle tetillemme teteillemme tetillenne teteillenne tetilleen / tetillensä teteillensä / teteilleän
Ade -lla tetillämme teteillämme tetillänne teteillänne tetillänsä / tetillään teteillänsä / teteillään
Abl -lta tetiltämme teteiltämme tetiltänne teteiltänne tetiltänsä / tetiltään teteiltänsä / teteiltään
Tra -ksi tetiksemme teteiksemme tetiksenne teteiksenne tetikseen / tetiksensä teteikseen / teteiksensä
Ess -na tetinämme teteinämme tetinänne teteinänne tetinänsä / tetinään teteinänsä / teteinään
Abe -tta tetittämme teteittämme tetittänne teteittänne tetittänsä / tetittään teteittänsä / teteittään
Com -ne - teteinemme - teteinenne - teteineen / teteinensä

tai, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tai tait
Par -ta taita taita
Gen -n tain taitten / taiden
Ill mihin taihin taihin
Ine -ssa taissa taissa
Ela -sta taista taista
All -lle taille taille
Ade -lla tailla tailla
Abl -lta tailta tailta
Tra -ksi taiksi taiksi
Ess -na taina taina
Abe -tta taitta taitta
Com -ne - taine
Ins -in - tain

Translations & synonyms

or tai, vai, eikä, taikka, eli, tai, muuten
otherwise muuten, toisin, muutoin, muulla, tavalla, muussa, tapauksessa, tai
louse
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taini taini taisi taisi tainsa tainsa
Par -ta taitani taitani taitasi taitasi taitansa / taitaan taitansa / taitaan
Gen -n taini taitteni / taideni taisi taittesi / taidesi tainsa taittensa / taidensa
Ill mihin taihini taihini taihisi taihisi taihinsa taihinsa
Ine -ssa taissani taissani taissasi taissasi taissansa / taissaan taissansa / taissaan
Ela -sta taistani taistani taistasi taistasi taistansa / taistaan taistansa / taistaan
All -lle tailleni tailleni taillesi taillesi tailleen / taillensa taillensa / taillean
Ade -lla taillani taillani taillasi taillasi taillansa / taillaan taillansa / taillaan
Abl -lta tailtani tailtani tailtasi tailtasi tailtansa / tailtaan tailtansa / tailtaan
Tra -ksi taikseni taikseni taiksesi taiksesi taikseen / taiksensa taikseen / taiksensa
Ess -na tainani tainani tainasi tainasi tainansa / tainaan tainansa / tainaan
Abe -tta taittani taittani taittasi taittasi taittansa / taittaan taittansa / taittaan
Com -ne - taineni - tainesi - taineen / tainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taimme taimme tainne tainne tainsa tainsa
Par -ta taitamme taitamme taitanne taitanne taitansa / taitaan taitansa / taitaan
Gen -n taimme taittemme / taidemme tainne taittenne / taidenne tainsa taittensa / taidensa
Ill mihin taihimme taihimme taihinne taihinne taihinsa taihinsa
Ine -ssa taissamme taissamme taissanne taissanne taissansa / taissaan taissansa / taissaan
Ela -sta taistamme taistamme taistanne taistanne taistansa / taistaan taistansa / taistaan
All -lle taillemme taillemme taillenne taillenne tailleen / taillensa taillensa / taillean
Ade -lla taillamme taillamme taillanne taillanne taillansa / taillaan taillansa / taillaan
Abl -lta tailtamme tailtamme tailtanne tailtanne tailtansa / tailtaan tailtansa / tailtaan
Tra -ksi taiksemme taiksemme taiksenne taiksenne taikseen / taiksensa taikseen / taiksensa
Ess -na tainamme tainamme tainanne tainanne tainansa / tainaan tainansa / tainaan
Abe -tta taittamme taittamme taittanne taittanne taittansa / taittaan taittansa / taittaan
Com -ne - tainemme - tainenne - taineen / tainensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use