Word analysis

hakea hakea   V Act InfA Sg Lat
hakea   N Sg Nom

hakea, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i haen en hae
ii haet et hae
iii hakee ei hae
Plural
i haemme / haetaan emme hae / ei haeta
ii haette ette hae
iii hakevat eivat hae

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i hain en hakenut
ii hait et hakenut
iii haki ei hakenut
Plural
i haimme / haettiin emme hakeneet / ei haettu
ii haitte ette hakeneet
iii hakivat eivat hakeneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen hakenut en ole hakenut
ii olet hakenut et ole hakenut
iii on hakenut ei ole hakenut
Plural
i olemme hakeneet emme ole hakeneet
ii olette hakeneet ette ole hakeneet
iii ovat hakeneet eivat ole hakeneet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin hakenut en ollut hakenut
ii olit hakenut et ollut hakenut
iii oli hakenut ei ollut hakenut
Plural
i olimme hakeneet emme olleet hakeneet
ii olitte hakeneet ette olleet hakeneet
iii olivat hakeneet eivat olleet hakeneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i hakisin en hakisi
ii hakisit et hakisi
iii hakisi ei hakisi
Plural
i hakisimme emme hakisi
ii hakisitte ette hakisi
iii hakisivat eivat hakisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i hakenen en hakene
ii hakenet et hakene
iii hakenee ei hakene
Plural
i hakenemme emme hakene
ii hakenette ette hakene
iii hakenevat eivat hakene

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin hakenut en olisi hakenut
ii olisit hakenut et olisi hakenut
iii olisi hakenut ei olisi hakenut
Plural
i olisimme hakeneet emme olisi hakeneet
ii olisitte hakeneet ette olisi hakeneet
iii olisivat hakeneet eivat olisi hakeneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen hakenut en liene hakenut
ii lienet hakenut et liene hakenut
iii lienee hakenut ei liene hakenut
Plural
i lienemme hakeneet emme liene hakeneet
ii lienette hakeneet ette liene hakeneet
iii lienevat hakeneet eivat liene hakeneet

Imperative

Singular
i -
ii hae
iii hakekoon
Plural
i hakekaamme
ii hakekaa
iii hakekoot

Infinitive I

Nom - hakea
Tra -ksi hakeaksensa / hakeakseen

Infinitive II

Ine -ssa hakiessa
Ins -in hakien
Ine -ssa haettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - hakeminen
Par -ta hakemista

Infinitive III

Ill mihin hakemaan
Ine -ssa hakemassa
Ela -sta hakemasta
Ade -lla hakemalla
Abe -tta hakematta
Ins -in hakeman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

hakemaisillaan / hakemaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present haetaan ei haeta
Imperfect haettiin ei haettu
Potential haettaneen ei haettane
Conditional haettaisiin ei haettaisi
Imperative Present haettakoon älköön haettako
Imperative Perfect olkoon haettu älköön olko haettu

Participle

ActivePassive
1st hakeva haettava
2nd hakenut haettu
3rd hakema -

hakea, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hakea hakeat
Par -ta hakeaa hakeoita
Gen -n hakean hakeoitten / hakeoiden
Ill mihin hakeaan hakeoihin
Ine -ssa hakeassa hakeoissa
Ela -sta hakeasta hakeoista
All -lle hakealle hakeoille
Ade -lla hakealla hakeoilla
Abl -lta hakealta hakeoilta
Tra -ksi hakeaksi hakeoiksi
Ess -na hakeana hakeoina
Abe -tta hakeatta hakeoitta
Com -ne - hakeoine
Ins -in - hakeoin
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hakeani hakeani hakeasi hakeasi hakeansa hakeansa
Par -ta hakeaani hakeoitani hakeaasi hakeoitasi hakeaansa hakeoitansa / hakeoitaan
Gen -n hakeani hakeoitteni / hakeoideni hakeasi hakeoittesi / hakeoidesi hakeansa hakeoittensa / hakeoidensa
Ill mihin hakeaani hakeoihini hakeaasi hakeoihisi hakeaansa hakeoihinsa
Ine -ssa hakeassani hakeoissani hakeassasi hakeoissasi hakeassansa / hakeassaan hakeoissansa / hakeoissaan
Ela -sta hakeastani hakeoistani hakeastasi hakeoistasi hakeastansa / hakeastaan hakeoistansa / hakeoistaan
All -lle hakealleni hakeoilleni hakeallesi hakeoillesi hakealleen / hakeallensa hakeoillensa / hakeoillean
Ade -lla hakeallani hakeoillani hakeallasi hakeoillasi hakeallansa / hakeallaan hakeoillansa / hakeoillaan
Abl -lta hakealtani hakeoiltani hakealtasi hakeoiltasi hakealtansa / hakealtaan hakeoiltansa / hakeoiltaan
Tra -ksi hakeakseni hakeoikseni hakeaksesi hakeoiksesi hakeakseen / hakeaksensa hakeoikseen / hakeoiksensa
Ess -na hakeanani hakeoinani hakeanasi hakeoinasi hakeanansa / hakeanaan hakeoinansa / hakeoinaan
Abe -tta hakeattani hakeoittani hakeattasi hakeoittasi hakeattansa / hakeattaan hakeoittansa / hakeoittaan
Com -ne - hakeoineni - hakeoinesi - hakeoineen / hakeoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hakeamme hakeamme hakeanne hakeanne hakeansa hakeansa
Par -ta hakeaamme hakeoitamme hakeaanne hakeoitanne hakeaansa hakeoitansa / hakeoitaan
Gen -n hakeamme hakeoittemme / hakeoidemme hakeanne hakeoittenne / hakeoidenne hakeansa hakeoittensa / hakeoidensa
Ill mihin hakeaamme hakeoihimme hakeaanne hakeoihinne hakeaansa hakeoihinsa
Ine -ssa hakeassamme hakeoissamme hakeassanne hakeoissanne hakeassansa / hakeassaan hakeoissansa / hakeoissaan
Ela -sta hakeastamme hakeoistamme hakeastanne hakeoistanne hakeastansa / hakeastaan hakeoistansa / hakeoistaan
All -lle hakeallemme hakeoillemme hakeallenne hakeoillenne hakealleen / hakeallensa hakeoillensa / hakeoillean
Ade -lla hakeallamme hakeoillamme hakeallanne hakeoillanne hakeallansa / hakeallaan hakeoillansa / hakeoillaan
Abl -lta hakealtamme hakeoiltamme hakealtanne hakeoiltanne hakealtansa / hakealtaan hakeoiltansa / hakeoiltaan
Tra -ksi hakeaksemme hakeoiksemme hakeaksenne hakeoiksenne hakeakseen / hakeaksensa hakeoikseen / hakeoiksensa
Ess -na hakeanamme hakeoinamme hakeananne hakeoinanne hakeanansa / hakeanaan hakeoinansa / hakeoinaan
Abe -tta hakeattamme hakeoittamme hakeattanne hakeoittanne hakeattansa / hakeattaan hakeoittansa / hakeoittaan
Com -ne - hakeoinemme - hakeoinenne - hakeoineen / hakeoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use