Word analysis

asema asema   N Sg Nom

asema, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - asema asemat
Par -ta asemaa / asemata asemia
Gen -n aseman asemien
Ill mihin asemaan asemiin
Ine -ssa asemassa asemissa
Ela -sta asemasta asemista
All -lle asemalle asemille
Ade -lla asemalla asemilla
Abl -lta asemalta asemilta
Tra -ksi asemaksi asemiksi
Ess -na asemana asemina
Abe -tta asematta asemitta
Com -ne - asemine
Ins -in - asemin
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - asemani asemani asemasi asemasi asemansa asemansa
Par -ta asemaani / asematani asemiani asemaasi / asematasi asemiasi asemaansa / asematansa /
asemataan
asemiansa / asemiaan
Gen -n asemani asemieni asemasi asemiesi asemansa asemiensa
Ill mihin asemaani asemiini asemaasi asemiisi asemaansa asemiinsa
Ine -ssa asemassani asemissani asemassasi asemissasi asemassansa / asemassaan asemissansa / asemissaan
Ela -sta asemastani asemistani asemastasi asemistasi asemastansa / asemastaan asemistansa / asemistaan
All -lle asemalleni asemilleni asemallesi asemillesi asemalleen / asemallensa asemillensa / asemillean
Ade -lla asemallani asemillani asemallasi asemillasi asemallansa / asemallaan asemillansa / asemillaan
Abl -lta asemaltani asemiltani asemaltasi asemiltasi asemaltansa / asemaltaan asemiltansa / asemiltaan
Tra -ksi asemakseni asemikseni asemaksesi asemiksesi asemakseen / asemaksensa asemikseen / asemiksensa
Ess -na asemanani aseminani asemanasi aseminasi asemanansa / asemanaan aseminansa / aseminaan
Abe -tta asemattani asemittani asemattasi asemittasi asemattansa / asemattaan asemittansa / asemittaan
Com -ne - asemineni - aseminesi - asemineen / aseminensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - asemamme asemamme asemanne asemanne asemansa asemansa
Par -ta asemaamme / asematamme asemiamme asemaanne / asematanne asemianne asemaansa / asematansa /
asemataan
asemiansa / asemiaan
Gen -n asemamme asemiemme asemanne asemienne asemansa asemiensa
Ill mihin asemaamme asemiimme asemaanne asemiinne asemaansa asemiinsa
Ine -ssa asemassamme asemissamme asemassanne asemissanne asemassansa / asemassaan asemissansa / asemissaan
Ela -sta asemastamme asemistamme asemastanne asemistanne asemastansa / asemastaan asemistansa / asemistaan
All -lle asemallemme asemillemme asemallenne asemillenne asemalleen / asemallensa asemillensa / asemillean
Ade -lla asemallamme asemillamme asemallanne asemillanne asemallansa / asemallaan asemillansa / asemillaan
Abl -lta asemaltamme asemiltamme asemaltanne asemiltanne asemaltansa / asemaltaan asemiltansa / asemiltaan
Tra -ksi asemaksemme asemiksemme asemaksenne asemiksenne asemakseen / asemaksensa asemikseen / asemiksensa
Ess -na asemanamme aseminamme asemananne aseminanne asemanansa / asemanaan aseminansa / aseminaan
Abe -tta asemattamme asemittamme asemattanne asemittanne asemattansa / asemattaan asemittansa / asemittaan
Com -ne - aseminemme - aseminenne - asemineen / aseminensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use